Neden PriviaHub Cyber Range?

Bilgi sistemlerine yönelik tehditler, hedef odaklı saldırılar, çevresel bozulmalar, insan / makine hataları ve yapısal sorunlar her zaman büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu problemler ülkelerin ulusal ve ekonomik çıkarlarına zarar vermektedir. Bilgi sistemleri (IT), ofis ağları, finans ve personel sistemleri veya endüstriyel kontrol sistemleri (OT), silah sistemleri, telekomünikasyon sistemleri gibi çok çeşitli varlıkları içerebilir.

Bu noktada bilgi sistemlerini, işlenen yada saklanan bilgilerin gizliliğini, bütünlüğünü veya kullanılabilirliğini tehlikeye atacak hem bilinen hem de bilinmeyen güvenlik açıklarına karşı korumak zorundayız. Unutmamalıyız ki organizasyonel işlemler, varlıklar, bireyler ve ulus üzerinde olumsuz etkileri olabilecek ciddi tehditlere heran maruz kalmaktadır.

Neden Cyber Range?

Cyber Range (Siber Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Platformu), siber güvenlik uzmanlarının niteliklerini gelişmeye, uzmanlık seviyelerinin pekiştirilerek geliştirilmesine, siber güvenlik farkındalığının artırılmasına ve siber uzaydaki risklerin doğru tanımlanarak, uzmanlar yetiştirilmesine olanak sağlar. Siber güvenlik uzmanlarının yetiştilmesinde yaşanan en büyük problemlerden biri olan “nitelikli uzman yetiştirme” sorunu ancak ve ancak Cyber Range ürünleri ile çözülebilir.

Klasik siber güvenlik eğitim yöntemleri hızla gelişen saldırı dünyasına ve çeşitlenen atak vektörlerine karşı yetersiz kalmaktadır. Ürün yelpazesi giderek genişleyen ve alt alanların derinleştiği bir ekosistem haline gelen siber güvenlik pazarının kalifiye personel ihtiyacı katlanarak artmaktadır. PriviaHub Cyber Range Platform başlangıç seviyesinden kıdemli uzmanlık seviyesine kadar siber güvenlik ile ilgilenen herkesin kendini geliştirebileceği bir ortam sağlar.

Teorik bilgilerin yanı sıra siber güvenlik uzmanlarının pratik saldırı yöntemlerini sürekli güncel tutmaları beklenmektedir. PriviaHub, kullanıcılarına gerçek dünyada karşılaşılan güncel alt yapı ve network mimarisine sahip sistemlerde kendilerini geliştirme imkanı sunmaktadır. OWASP, NIST 800-115, OSSTMM ve ISSAF gibi uluslararası genel kabul görmüş siber güvenlik test standarlarının uygulanabileceği bir alt yapı ile uzmanların yetkinliklerinin arttırılması amaçlanır.

PriviaHub Cyber Range Army

Ülkelerin konvensiyonel savaşların ardından siber savaşlarla da maddi ve manevi kayıplara uğradığı yeni bir çağda yaşamaktayız. PriviaHub Cyber Army, siber ordularının yetiştirilmesi ve geliştirilmesine destek sağlar. Siber ordular ülkelerin kara, hava, deniz ve uzay ordularının yanı sıra, teknolojik gelişmelerin karşımıza çıkarmış olduğu yeni bir savunma hattı olarak tanımlanmaktadır.

Bu çağın en önemli savunma hatlarından biri olan siber orduların kurulması, geliştirilmesi ve yeteneklerinin artırılması noktasında PriviaHub Cyber Army ile askeri disiplinlere destek ve tecrübe kazandırır. Siber orduların ayrılmaz bir parçası haline gelen offensive ve defansive harekatların düzenlenmesi ile siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi noktasında PriviaHub Cyber Army ülkelere özel çözümler sunar.