Blue Team Nedir?

Blue Team (Mavi Takım) siber saldırganlara karşı kurum ağını ve sistemlerini korumak ve savunmakla görevlendirilmiş özel bir ekiptir. Mavi takım olarak adlandırılan Blue Team üyeleri hem siber saldırganlara karşı hem de Red Team (kırmızı takım) ekiplerinin saldırı senaryolarına karşı sistemleri korumayı amaç edinir.

Kısaca Red Team adını verdiğimiz kırmızı takım üyeleri saldırmakla görevliyken, Blue Team (mavi takım) siber saldırı anında en kısa sürede tepki vermekle görevli uzmanlardır. Siber güvenlikte savunmaya farklı bakış açısı getiren Blue Team ekipleri kurumun diğer siber güvenlik ekiplerinden ayrı şekilde ve özel olarak konumlandırılırlar.

Red Team üyeleri hücum tarafında hareket ederken, Blue Team savunmada tarafında hareket eder. IT güvenlik ekipleri ise mavi takımın direktifleri ile iç ağı ve sistemleri çeşitli siber risk türlerine karşı korumakla sorumludur. Blue Team ekipleri karmaşık siber saldırı ve tehdit türlerini durdurmak için kurum ağı ve sistemlerinde olası zafiyetlere karşı nerede, nasıl ve neler yapılacağı konusunda IT güvenlik ekibine rehberlik ederler. Diğer bir yandan olay müdahale uzmanlarından oluşan tecrübeli bir ekip olduğunu da belirtmek isteriz. Aslında Mavi Takım kurum içerisinde konumlandırılan siber güvenlik uzmanlarından farklı ekiplerdir.

Birçok kuruluş, savunma tarafını güvenliğin en önemli adımlarında biri olarak görse de, tespit ve iyileştirme noktasında genel savunma yetenekleri için kırmızı takımla birlikte hareket edilmesi gerekir.

Blue Team Hizmeti Nedir?

Kurumlar savunma sistemlerini sürekli olarak değerlendirmek, olası saldırılara karşı proaktif bir bakış açısı geliştirmek ve siber ataklara karşı hızla yanıt vermek için özel becerilere sahip yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu noktada kurumlar, Blue Team hizmetini siber güvenlik firmalarından kiralayarak defans eksikliklerini kapatmayı amaçlarlar. Siber güvenlikte yetişmiş insan kaynağı problemi sebebiyle de maalesef ki çoğu kurumun savunma veya siber saldırı analizlerinde yetersiz kaldığını görmekteyiz.

Privia Security Blue Team hizmetleri size bu kaynakları en uygun maliyetlerle ve en üst düzey kalitede sunar. Ekiplerimiz alanında beş yıldan fazla tecrübeye sahip, proaktif yeteneklerle donatılmış uzmanlardan oluşur. Kurum ağını korumak veya zafiyetleri tespit etme amacıyla ekipler kurulsa dahi, farklı bir bakış açısı ile kurum ağını test etmek her zaman avantaj sağlayacaktır.

Blue Team ekiplerimiz, güvenli yazılım geliştirme, siber olay analizi ve güvenlik cihazlarını yapılandırabilme konularında yetenekli kişilerdir. Aynı zamanda kurum ağında bulunan cihaz ve sistemler için güvenlik sıkılaştırmalarını yaparak sistemin maksimum güvenliğe ulaşmasını hedeflerler.

Kurumunuza özel Blue Team hizmeti için info@priviasecurity.com adresimizle iletişime geçerek, fiyat teklifi alabilirsiniz.