Red Team Nedir?

Red Team kurumunuzdaki zafiyetleri, savunmasız bölgeleri, sistemleri ve kullanıcıları hedefleyen, sınırlamaları ve riskleri belirlemek ve bunları değerlendirmek için oluşturulan özel bir siber güvenlik ekibidir. Bu ekip özel bir siber güvenlik yaklaşımı sergileyerek, gerçek bir siber saldırganın kullandığı metadoloji ve yöntemlerini bilen kişilerden oluşturulmuş saldırı odaklı uzmanlardan oluşmaktadır.

Türkçe’de Kırmızı Takım olarak adlandırılan Red Teaming Ekipleri, kuruma yönelik veri ve alt yapı güvenliğinin sağlanması için eş zamanlı olarak kurum çalışanlarına, kurumun kullandığı yazılımlara, kurum donanımlara (tüm IT, OT ve IOT alt yapıları) ve tesislerine yönelik siber saldırı simülasyonlar gerçekleştirirler. Aynı zamanda kuruma özel olarak geliştirdikleri araç ve taktiklerle gerçekçi bir saldırı simülasyonu sunarak, bir siber saldırı sırasında ortaya çıkabilecek zafiyetleri ve bu zafiyetlerin istirmar ederek olasılık dahilinde kurumda oluşabilecek zararları gösterebilme kabiliyetine sahiptirler.

Red Team Hizmeti Nedir?

Red Team hizmeti ise bir kurumun cihazlarını, ağlarını, çalışanlarını, uygulamalarını ve güvenlik kontrollerini yaşanabilecek bir saldırıya karşı ne kadar dayanılıklı olabileceğini ölçülmesi için tasarlanan özel bir siber saldırı simülasyonudur. Red Teaming saldrıları özel operasyonlar düzenlenmektedir. Bu operasyonlar sırasında uzman siber güvenlik danışmanları potansiyel zafiyetleri ortaya çıkarmak için farklı tipte ve farklı hedeflerde saldırı senaryoları kullanmaktadrılar. Genel olarak finans, askeri, enerji ve telekominikasyon şirketleri bu hizmeti sıklıkla ve önemle tercih etmektedir.

Yılda bir veya iki defa yapılan Red Team simülasyonları sayesinde kurum ağını iç ve dış tehditlerden, insan odaklı tehditlere karar inceleme ve değerlendirme fırsatı yakalanmış olunur.

Red Team hizmeti sızma testi hizmetine benzese de kullanılan metadolojiler ve tekniklerle birbirinden ayrılır. Sızma testlerinde genel amaç zafiyetlerin ortaya çıkartılabilmesiyken, Red Team hizmetinde amaç, kurumun zafiyetlerini ortaya çıkartmakla birlikte savunma mekanizmalarını, yanıtlama ve tespit sürelerini de test edebilme imkanı sunar.

Red Team, mümkün olduğunca sessiz ve habersiz bir şekilde yapılır. Aynı zamanda süreç, sızma testine göre çok daha uzun vakit almaktadır. Red Team simülasyonları genel olarak hedef odaklı siber saldırılara (APT) benzemektedir.

Red Team Ekipleri

Alanlarında uzman olan bireyler bir araya getirilerek “Red Team (Kırmızı Takım)” oluşturulur. Bu seçkin takım strateji, taktik, prosedür ve personellerin etkinliğini test ederek, kuruma sızmak için girdi noktaları oluşturur. Red Team ekibinin üyeleri, asgari olarak aşağıdaki alanlarında faaliyetler gösterebilme kabiliyetine sahiptirler.

  • Stratejik düşünce
  • Taktik planlama
  • Sektör bilgisi ve tecrübesi
  • Sosyal mühendislik
  • Fiziksel saldırı teknikleri
  • Sanal sistemlere saldırıları teknikleri
  • Zararlı yazılım geliştirme ve tersine mühendislik teknikleri
  • Açık kaynak istihbaratı ve istihbaratsal veri elde etmek

Kurumunuza özel Red Team hizmeti için info@priviasecurity.com adresimiz üzerinden uzmanlarımızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.