SOCMINT Sosyal Medya İstihbaratı Nedir?

Sosyal medya istihbaratı (SOCMINT), Sosyal medyadaki istihbarat faaliyetleri ile ortaya çıkan bir istihbarat türüdür. SOCMINT açık veya kapalı her türlü sosyal medya hesabı ve paylaşımlar üzerinden hem müdahaleci hem de müdahaleci olmayan araçları ve yöntemleri kullanır. Bu araçlarla elde edilen veriler Siber Tehdit İstihbarat Analistleri tarafından yorumlanarak istihbarat değeri olan bilgiler haline getirilir.

İngilizcede Social Media Intelligence (SOCMINT) olarak ifade edilir. Türkçede ise “Sosyal Medya Zekâsı” veya “Sosyal Medya İstihbaratı” şeklinde kullanılmaktadır. SOCMINT kelimesi “Social Media Intelligence” kelimelerinin kısaltılmasından (SOC & MINT) türetilmiştir.

Sosyal medya istihbaratı (SOCMINT) kurumların, istihbarat örgütlerinin, devletlerin veya kuruluşların sosyal ağları kullanarak izleme, dinleme, monitör etme ve yorumlama araçlarını kullanarak anlamlı trendler ve ihtiyaçlara göre anlamlandırılmış veriler ortaya çıkartılmasını sağlayan özel çözümler sunmaktadır. SOCMINT İstihbarat faaliyetlerini destekleyici en önemli unsurlar arasında gelmektedir.

SOCMINT günümüz dünyasındaki teknolojik gelişmeler sayesinde ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda özel hayatın takibine ve ihlaline kadar birçok noktada karşımıza gelmektedir. SOCMINT sosyal medya üzerindeki, mevcut bilgilerin analitik kullanımı olarak da tanımlanır.

SOCMINT bir sosyal ağ kullanıcısının paylaşmış olduğu mesajlar veya fotoğraf, ses ve video gibi verilerinin izlenmesini içermektedir.  Bir istihbarat türü olarak karşımıza gelen SOCMINT aslında OSINT’in ortaya çıkartmış olduğu bir unsurdur.

SOCMINT terimi ilk olarak Londra merkezli düşünce kuruluşu olan Demos’ta, Sosyal Medya Analizi Merkezi için Harp Araştırmaları bölümü Profesörü Sir David Omand tarafından 2012 yılında ortaya atılmıştır.

Sosyal medyada istihbarat faaliyetleri devletler, kurumlar, istihbarat örgütleri ve hatta markalar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu istihbarat türünde sosyal medyadaki veriler ve insanların halka açık paylaşımları genel olarak esas alınsa da, kapalı profiller, uygulamalar üzerinden elde edilen veriler ve müdahaleci yöntemlerle birleştirilerek OSINT’in bir adım daha önüne geçilmiş olunur.

Privia Security olarak Sosyal medyada istihbarat konularında eğitimler sunduğumuz gibi kurumlara özel yapılan siber saldırılara karşı siber istihbarat çözümleri de sunmaktayız. Detaylı bilgi için info@priviasecurity.com adresimiz ile iletişime geçebilirsiniz.