Siber Güvenlik Şirketleri

Siber güvenlik şirketleri, kurumların veya bireylerin siber dünyada karşılarına çıkabilecek olan riskleri azaltmak, engellemek, tespit etmek veyahut siber istihbarat sağlayarak önceden önlem alınmasını sağlama amacı ile hizmet sunmaktadırlar. Bu şirketler global çapta olabildikleri gibi yerel veya ulusal çapta hizmetler de sunabilirler.

Ülkemizde de siber güvenlik alanında hizmet sunan birçok şirket bulunmaktadır. Privia Security ise bu şirketler arasında yerini almış danışmanlık, eğitim ve simülasyon hizmetleri sunan en önemli şirketler arasında gelmektedir.

Şirketlerin dijital dünyada karşılarına çıkabilecek her türlü zararlı riski ( iç ve dış tehditler, ataklar, bilgi güvenliği ihlalleri, kişisel verilerin koruması, siber sabotajlar, siber zorbalıklar gibi) tespit edilmesi, öngörülmesi ve engellenebilmesi için kurumların IT, OT ve IOT varlıkları ile çalışanlarına testler ve simülasyonlar uygulayarak zafiyetleri ve olası riskleri raporlayabilme kabiliyetine sahiptir.

Gartner’ın 2020 raporuna göre konvansiyonel önlemlerin günümüzün siber ataklarına karşı başarı oranı %15 civarında kalmaktadır. Geriye kalan %85’lik kısım ise bu şirketler tarafından doldurulması ve alanında uzman yetişmiş insan kaynağı gereklidir. Bu boşluğu dolduramayan kurumlar ise maalesef ki siber saldırılar karşısında büyük zararlar görmektedir.

Siber Güvenlik, internete bağlı sistemleri korumak için kullanılan bir dizi teknik, eğitim, farkındalık ve benzeri araçları kapsamaktadır.

Elbette ki siber suçlular veya siber saldırganlar sürekli olarak yetkisiz erişim sağlamak, verileri değiştirmek veya yok etmek gibi özellikle de şantaj, gasp ve hırsızlık tabanlı saldırılar gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Fidye Yazılımı, Kötü Amaçlı Yazılım, Sosyal mühendislik, DDOS, Kimlik Avı gibi türler ise en yaygın siber saldırı türleri arasında gelmektedir.

FireEye tarafından yapılan bir araştırmaya göre , dünyanın her yerinden kurumlar ve kişiler siber güvenliğe 75 milyardan fazla para harcamak zorunda kalıyorlar. Bu rakam sürekli olarak artmakta ve kaybedilecek olan varlıklar düşünüldüğünde yetersiz kaldığı da düşünülmektedir. Özellikle de 2020 yılında ortaya çıkan veri sızıntıları bu durumu net olarak ortaya koymaktadır.

Kurumlar ve hatta küçük büyük farketmeksizin tüm şirketler dijital varlıklarını korumak için yetişmiş insan kaynağına ve bu alandaki uzmanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bazı büyük çaplı kurumlar kendi bünyelerinde Siber Güvenlik Ekipleri kurabilseler dahi, dışarıdan da destek alarak bu alanda güçlerini artırmaya çalışmaktadırlar.

Siber güvenlik alanında danışmanlık, eğitim, sızma testleri ve kolerasyon gibi birçok alanda uzmanlık geliştiren siber güvenlik şirketleri ise birçok kuruma hizmet sunmakta ve yetişmiş eleman ihtiyacına yönelik eğitimler sunmaktadır.

Privia Security olarak bilgi güvenliği eğitimleri, siber güvenlik hizmetleri, çözümler ve sızma testleri gibi birçok noktada kurumların ihtiyaçlarını karşılamak için 7/24 hizmet sunmaktayız. Detaylı bilgi almak ve ekibimiz ile iletişime geçmek için info@priviasecurity.com adresimizi kullanabilirsiniz.