Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik dijital varlıklarınızı, kurum ağınızı ve kritik verilerinizi kötü amaçlı siber saldırılardan korumaktır. Siber dünyada birçok riskle karşılaşmaktayız. Bu noktada bilgi güvenliği kurumların gizliliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini korumak için gerekli olan tedbir ve uygulamaların bütününü belirli standartlar altında korurken, siber güvenlik ise dijital hayatımızın siber saldırılara karşı korunmasını öne çıkartarak çok daha geniş bir alanı kapsamaktadır.

Saldırganlar daha yaratıcı hale geldikçe saldırılar her gün gelişerek yenileri ortaya çıkartıldıkça siber güvenliği doğru şekilde tanımlamak ve doğru adımlar atarak, gerekli önlemleri almak zorunlu bir hale gelmiştir.

Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Her yıl dünya çapında siber güvenlik harcamaları artmaya devam ediyor. Kuruluşlar kötü amaçlı yazılımlara karşı sürekli olarak önlem almaya çalışıyor ve milyonlarca dolar bu alana yatırım yapmaya çalışıyorlar. Son yıllarda artan veri sızıntıları, hacklenen global firmalar ve bu durumların yaratmış olduğu maddi manevi zararlar kurumları ciddi sıkıntılara sokmakta ve iflas durumuna kadar sürüklemektedir. Artık bilgi dijital ortamlarda ve her geçen gün yeni bir riskle karşılaşılmaktadır. Kurumlar ellerinde bulundurdukları bilgiyi paylaşır, işler, değer katarak daha faydalı hale getirmektedirler. Doğal olarak bu durum bilginin değerini artırmakta ve siber saldırganlar için büyük bir fırsat haline gelmektedir.

Elbette ki bu riskler yalnızca kurumlara karşı yapılmamaktadır. Bireylerden, kobilere kurumlardan, ülkelere kadar büyük küçük hedef fark etmeksizin siber saldırılar yapılmakta ve maddi manevi büyük kayıplara neden olmaktadır.

Siber güvenlik, bir kuruluşun ağına ait olan veya ona bağlanan bilgi işlem varlıklarının verilerini ve bütünlüğünü korur. Amacı, bir siber saldırının tüm yaşam döngüsü boyunca bu varlıkları tüm tehdit aktörlerine karşı savunmaktır.

Kurumlar güvenliklerini sağlayabilmek için çaba sarf etseler dahi, yetişmi insan kaynağı eksikliği ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi sonucunda yetersiz kalabilmelerine neden olmaktadır. Bu noktada kurumların siber güvenlik çözüm ihtiyaçları için bilgi güvenliği ve siber güvenlik alanlarında hizmet sunan siber güvenlik şirketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde de bu alanda hizmet sunan birçok siber güvenlik şirketi faal biçimde hayatını sürdürmektedir. Hangi araçları kullandıkları, hangi güvenlik açıklarını hedefledikleri ve gerçekte neyin peşinde oldukları dahil olmak üzere siber saldırganlara karşı özel çözümler geliştirilmiştir. Modern güvenlik ortamı, siber tehdit ortamı ve saldırgan zihniyetine ilişkin içgörüler sağlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm hizmetleri Privia Security olarak 7/24 sunmaktayız.