Neden Sızma Testi Yaptırmalıyız?

Sızma Testleri Hizmeti (Penetrasyon Testi) kurum iç veya dış bağlantı noktalarında ortaya çıkabilecek zafiyetlerin tespit edilmesini sağladığı gibi bu güvenlik zafiyetleri kullanılarak ortaya çıkabilecek risklerin belirlenmesi ve elde edilebilecek yetkili erişimlerle saldırganların ne gibi zararlar verebileceği de belirlenmektedir.

Günümüz teknoloji çağında kurumlarımız artık elektronik sistemler üzerinde iş süreçlerini yürütürken bilgi hiç olmadığı kadar önemli ve değerli bir hale gelmiştir. Bu durum elbette ki siber saldırganların ve kötü niyetli korsanların ilgisini çekmekte ve saldırıların artarak tehlikeli durumlar oluşturulmasına neden olmaktadır.

Neden Sızma Testi Yaptırmalıyız?

Özellikle de global firmalar son yıllarda büyük veri sızıntıları ile karşı karşıya kalmıştır. Günümüz dünyasında kurumlara yapılan siber saldırıları incelediğimizde büyük maddi kayıplara neden olan ve kurumları iflas ettirecek kadar kötü sonuçlarla karşılaşıldığını görmekteyiz. Bu veri sızıntılarının iş sürekliliğine zarar verirken, aynı zamanda müşteri kayıpları ve hisse senedi düşüşlerine de neden olmaktadır.

Elbette ki bu tip sonuçların önüne geçilebilmesi için kurum ağını sürekli olarak denetlemekte ve bir siber saldırgan gözü ile test ettirmek zorundayız. Bazı kurumlar bu noktada kendi iç personelleri ile hareket etse de dışarıdan bir hacker gözü ile kurum ağının denetlenmesi çok daha doğru sonuçlar vermektedir. Birçok çalışanın bilgi güvenliği farkındalık eksikliği, birçok noktanın gözden kaçması, bir IOT cihazının güncellenmemesi veya küçük bir yama paketinin başarısız olması dahi bu tip bir sonucun kaçınılmaz hale gelmesine sebep olabilir.

Diğer bir yandan ISO 27001, KVKK, PCI, HIPAA ve benzeri güvenlik standardının da kurumlar için yılda en az bir kere Pentest yaptırma zorunluluğunu ortaya çıkartmıştır. Bu güvenlik standartlarında olduğu gibi kurum ağınızı güvende tutmak ve olası siber risklere karşı kayıpları minimuma indirgemek için sızma testi yaptırmak ve alınan raporlarla güvenlik zafiyetlerinizin kapatılmasını ön görmek zorundayız. Kurumunuza özel sızma testi (Pentest hizmeti) için info@priviasecurity.com adresimizden iletişime geçerek fiyat teklifi alabilir veya IT Sızma Testleri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kurumunuza en uygun fiyatlarla sızma testi gerçekleştirerek, özel raporlar sunmaktayız.