Privia Security Siber Olay Müdahalesi Hizmeti

Siber Olay Müdahalesi Hizmeti

Siber Olay Müdahalesi (Incident Response) IT sistemlerinde meydana gelen bir olayı veya güvenlik ihlalini olay anında ve olay sonrasında gerçekleştirilen tüm eylemlerin ortaya çıkartılmasını sağlayan siber güvenlik hizmetidir.

Kurum içerisinde bir güvenlik ihlali veya siber saldırı meydana geldiği sırada ve bu olayın bitiminden sonraki süreçlerde olaylara müdahale süreçlerinin kişiler tarafından veya otomotize edilen araçlarla yapılan müdahaleleri de kapsamaktadır.

Siber Olay Müdahalesi ve Adli Bilişim (Computer Forensics) hizmetleri kurum içinde soruşturulması gereken olaylarda bir siber olay incelemesi yada bir bilişim sistemi üzerinde adli bilişim incelemesinin yapılması gereken durumlarda önemli bir gereksinimdir.

Siber Olay Müdahalesi

Siber olayın oluştuğu sistemler üzerinde sayısal delillerin tespit edilmesi, elde edilmesi ve analiz edilmesi aşamaları profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmeli ve sunulacak rapor ile adli süreçlere taşınması gereken olaylar için destekleyici unsurlar ortaya çıkartılmalıdır.

Gerçekleştirilecek bir adli analiz ve olay müdahalesi çalışması temelde aşağıdaki adımlardan oluşacaktır. Bu adımlar incelenen vakanın türünden bağımsız olarak izlenecek ve her bir vaka türünde bu adımlar içinde yapılacak işlemler ve analizler farklılık gösterecektir.

Siber Olay Müdahalesi Hizmeti

Fiyat Teklifi

  Siber Olay Müdahalesi Testleri

  Siber Olay Müdahalesi Hizmeti Hakkında

  Privia Security şüpheli olayın (bilgi hırsızlığı, yetki aşımı, hacking ve benzeri) meydana gelip gelmediğini tespit etmek adına ön analizler yaparak kurumun güvenlik analizlerini gerçekleştirir. Bu analizlerin nerelerde gerçekleştirileceği, şüphelenilen olay ile doğrudan bağlantılı olacak, şüpheli olayın gerçekleşmiş olma ihtimali değerlendirildikten sonra ilk müdahale adımına geçilecek ve bu adımda temel öncelik, olası delillere zarar verecek bütün aktivitelerin önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınmasını sağlayarak doğru ve gerçek bir rapor sunmaktadır.

  Bu kapsamda gerçekleştirilecek hizmetlere ilişkin temel başlıklar şunlardır.

  • Bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirilecek adli analiz
  • Ağ üzerinde gerçekleştirilecek adli analiz
  • Olay müdahalesi (Incident Response) hizmeti (Uzaktan)
  • Olay müdahalesi (Incident Response) hizmeti (Yerinde)

  Siber Olay Tespiti ve Siber Olay Analizi konularında bilgi ve destek almak için uzmanlarımızla info@priviasecurity.com adresimizden iletişime geçebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.