Casus Yazılım (Spyware) Nedir?

Casus yazılımlar hem ev kullanıcıları hem de kurumlar için kritik bir tehdittir. Spyware adı verilen bu tür casus yazılımların hassas bilgileri tehlikeye atma riski olduğunu da unutmamalıyız. Bu tür uygulamaların bir diğer sorunu da sisteminizin kaynaklarını çok fazla tüketmesidir. Casus yazılımlar ve reklam yazılımlarının her ikisi de yüksek miktarda bellek kullanır. Sisteminizde ne kadar çok uygulama varsa, sistem kaynaklarını da o kadar çok tüketebilir ki, meşru yazılımınız çalışırken RAM yetmeyecek ve kilitlenme sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sistem belleği bilgisayarlar için önemli bir bileşendir ve uygulamaların stabil çalışabilmesi için bir miktar RAM’in boşta kalması gerekir.  

Casus yazılım ve reklam yazılımı arasındaki birincil fark, makinenizde yaptığı işlevlerdir. Her ikisi de makinenize aynı şekilde bulaşır. Ancak casus yazılım, makinenizden bilgi almayı ve başka bir kişinin kullanımına sunmayı (zombi hale getirmek) amaçlar. 

Adware, makinenizde pop-up reklamlar oluşturmaya çalışır. Bu reklamlar web tarayıcısı tarafından oluşturulmadığından, birçok geleneksel pop-up engelleyici onları durdurmaz.

Hem casus yazılımlar hem de reklam yazılımları ağ güvenliği ve kişisel bilgisayarı güvenliği için büyüyen risklerdir. Bugün dahi, kurum ve kişisel kullanıcıların casus yazılımları ciddiye almadığını da maalesef ki görmekteyiz. Bu uygulamalardan bazıları sadece tarayıcı başlangıç sayfasını değiştirmeyi amaçlar. Elbette ki favorilerinize öğe ekleyenler veya çok daha daha müdahaleci olanları da vardır.

Casus Yazılıma Karşı Koruma

Çoğu antivirüs ürünü casus yazılım önleme özellikleri içerir. Anti-spyware / antivirüs yazılımları virüslere ve Truva atlarına karşı koruduğu gibi, casus yazılımlara ve reklam yazılımlarına karşı da mükemmel bir savunma yöntemidir. Temelde bu güvenlik yazılımları, makinenizde çalışan casus yazılımları kontrol etmek için bilgisayarınızı tarayan uygulamalardır. Casus yazılım önleme uygulamalarının çoğu, sisteminizi bilinen casus yazılım dosyaları için denetleyerek çalışır. Ancak casus yazılımları tanımlayan belirli etkinlikleri tanımlamak pratikte zor bir iştir. 

Günümüzün Internet’inde casus yazılım önleme yazılımı çalıştırmak, Antivirüs çalıştırmak kadar önemlidir. Bunu yapmamak ciddi sonuçlara yol açabilir. Unutmayın! Kişisel veriler ve belki de hassas iş verileri, casus yazılımlar nedeniyle bilginiz olmadan kolayca sızabilir.