Apache Solr Güncelleme Yayınladı #30

Popüler arama motoru Apache Solr, uzaktan komut çalıştırma zafiyeti için güncelleme yayınladı. CVE-2019-12409 koduyla yayınlanan zafiyet, Apache Solr’ın kurulumu ile beraber varsayılan olarak gelen bir konfigürasyondan kaynaklanıyor. Apache Solr’ın 8.1.1 ve 8.2.0 sürümlerinin bu zafiyetten etkilendiği ve zafiyete “solr.in.sh” dosyası içerisinde yer alan ENABLE_REMOTE_JMX_OPTS=”true” varsayılan parametresinin sebep olduğu belirtildi. Bu özellik ile herhangi bir kimlik doğrulama gerekmeden, varsayılan Java RMI portu üzerindeki (varsayılan port=18983) JMX monitoring özelliği aktif edilebilir ve bu özellik kullanılarak yüklenecek zararlı kodlar ile Apache Solr sunucusunda uzaktan komut çalıştırılabilir.

Zafiyet kullanılarak sunucudan meterpreter oturumu almayı sağlan PoC kodu github üzerinden paylaşıldı. PoC koduna buradan erişilebilir.

Zafiyetin Apache Solr 8.3 sürümü ile beraber giderildiği açıklandı. Bununla beraber hala zafiyetli sürüm kullanılıyorsa, ENABLE_REMOTE_JMX_OPTS parametresinin değeri “false” yapılarak da zafiyetin çözülebileceği belirtildi.

WhatsApp’te Casus Yazılım Riski

Dünyanın en popüler mesajlaşma platformu olan WhatsApp’ta kritik bir güvenlik zafiyeti keşfedildi. CVE-2019-11931 kodlu güvenlik zafiyeti, saldırganın özel hazırlanmış bir MP4 dosyasını kurbana whatsapp üzerinden göndermesi sonucunda tetikleniyor. Whatsapp’ın MP4 dosyasının temel akış meta verilerini ayrıştırma biçiminde bulunan zafiyet sonucu, gönderilen MP4 dosyası yığın tabanlı ara bellek taşmasına (stack-based buffer overflow) sebep olmaktadır. Bu zafiyeti kullanan bir saldırgan uzaktan kod çalıştırabilir veya DoS saldırısı gerçekleştirebilir.

Saldırganın güvenlik açığını kullanabilmek için ihtiyacı olan tek şey hedef kurbana ait telefon numarasıdır. Saldırgan telefon numarasını bildiği kurban kişinin whatsapp’ına gönderdiği zararlı MP4 dosyası ile kurbanın haberi olmadan telefonuna casus yazılım yükleyebilir.

Güvenlik zafiyeti, 2.19.274’ten önceki Android sürümlerini, 2.19.100’den önceki IOS sürümlerini, 2.25.3’ten önceki Enterprise Client sürümlerini, 2.19.104’ten önceki Business for Android sürümlerini ve 2.19.100’den önceki Business for IOS sürümlerini etkilemektedir. Güvenlik zafiyetinden etkilenmemek için kullanılan Whatsapp uygulamasının güncelleştirilmesi gerekmektedir.

Cisco VoIP Adaptörlerinde Kritik Zafiyetler Keşfedildi

Tenable Research siber güvenlik araştırmacıları, Cisco’nun SPA100 serisi VoIP adaptörlerinde 19 adet güvenlik zafiyeti keşfettiler. Zafiyetler saldırganların kullanıcı konuşmalarını dinleyebilmelerine, sahte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmelerine ve hatta iç ağa dahil olabilmelerine sebep oluyor. Araştırmacıların yaptığı incelemelere göre zafiyetleri kullanan saldırganlar, sadece adaptörlerin web arayüzlerine yönelik değil, işletim sistemlerine yönelik de saldırı gerçekleştirebiliyor. Bu durumla ilgili olarak araştırmacılar tarafından yayınlanan blog yazısına göre, tespit edilen zafiyetler saldırgana kullanıcı kimlik bilgilerini çalma, tam yetkili kullanıcı hesabı oluşturma ve sistem üzerinde rastgele komut çalıştırma imkanı sağlıyor.

Tenable Research ekibi keşfettikleri 19 güvenlik açığı ile ilgili detayları Cisco PSIRT (Product Security Incident Response Team) ile paylaştı ve Cisco, SPA100 serisi cihazlar için zafiyetlerin giderildiği 1.4.1 SR5 firmware sürümünü yayınladı. Araştırmacılar tarafından Shodan üzerinde yapılan arama sonucunda toplam 3662 tane bu zafiyetlerin yer aldığı cihaz tespit edildi. Eğer Cisco SPA100 serisi bir VoIP adaptör kullanıyorsanız paylaşılan en son güncelleştirmeyi yapmanız önerilmektedir.

Sıradışı Ransomware: AnteFrigus

Siber güvenlik araştırmacıları, sıradışı özellikleri olan AnteFrigus adlı yeni bir fidye yazılımı tespit ettiler. Fidye yazılımlarının çoğu Windows işletim sistemindeki C: diskini hedef alırken, AnteFrigus adlı fidye yazılımı ise bunun yerine çıkarılabilir diskleri ve bağlanmış ağ sürücülerini hedef almaktadır. Bunun anlamı, zararlı yazılım C: diski içerisinde bulunan dosyaları şifrelemiyor fakat C: diski dışındaki bütün çıkarılabilir disklerin içerisinde bulunan dosyaları şifreliyor. Araştırmacılar bunun bir hata olabileceğini ve yazılımın amaçladığı davranışın bu olmadığını veya bu zararlı yazılımın geliştirilmeye devam edildiğini ve fidye yazılımının test aşamasında olduğunu belirttiler.

AnteFrigus fidye yazılımı etkilediği disklerdeki dosyaları şifreler ve kurbana fidye notu bırakır. Bu not içerisinde fidye miktarı ve fidyeyi bitcoin ile ödemek için kullanılacak olan bir bağlantı bulunmaktadır. AnteFrigus fidye yazılımı yeni bir ransomware olduğu için henüz zayıflıkları bilinmemektedir. Bu sebepten dolayı bir şifre çözücü geliştirmek için AnteFrigus fidye yazılımının zayıf yönlerininin tespit edilmesi gerekiyor.