Purple Team Nedir?

Purple Team dilimizde mor takım olarak adlandırılır. Kurumlar bazı durumlarda dış kaynak kullanarak Red Team veya Blue Team ekipleri için dış hizmet alarak çalışma düzenlerler. Kırmızı takımın rolünü oynamak için danışmanlık alınan dijital rakipler, saldırı tekniklerini mavi takımla paylaşmayabilir veya mevcut güvenlik altyapısındaki zayıf noktalar hakkında tam olarak bilgi verilemeyebilir. Bu noktada kırmızı ekip adını verdiğimiz Red Team ile mavi takım adını verdiğimiz Blue Team’in iletişim ve koordinasyonunu sağlayan ekipler mor takım veyahut Purple Team olarak adlandırılır.

Purple Team uyum içinde çalışan kırmızı takımı ve mavi takımı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu ekipler, kuruluşun genel güvenliğini iyileştirmek için bilgi ve öngörülerini kurumun tüm güvenlik ekibi ve yöneticileri ile paylaşır.

Purple Team Nedir?

Purple Team terimi, Red Team ve Blue Team operasyonlarında alınan aksiyonların ortak bir noktada buluşturulup yönetilmesi ihtiyacı ile ortaya çıkmıştır. Purple Team kavramı, güvenliğin teknik operasyonlardan nispeten uzak, sürecin yönetimiyle ilgili operasyon kaynağını temsil eder.

Kurumun karmaşıklığına ve uyguladığı teknolojilere bağlı olarak gerçekleştirilen güvenlik süreçlerinde, Purple Team ekipleri her iki grubun sinerji ve karşılıklı geri bildirimi güçlendirir. Aslında, saldırganların ve defans ekibinin taktikleri ve gerçek bir siber saldırganın kullandığı teknikler hakkında bilgi sunar ve mavi takımın güvenlik süreçlerini iyileştirmeyi amaçlar.

Kurumunuza Özel Siber Güvenlik Hizmetleri